

Manufacturer: Analog Devices Inc.
Categories: RF Mixers
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | 700MHz ~ 2.8GHz |
| RF Type | General Purpose |
| Voltage - Supply | 3.6V ~ 5.5V |
| Gain | 6.7dB |
| Current - Supply | 412mA |
| Secondary Attributes | With Amplifier |
| Noise Figure | 11.6dB |
| Number of Mixers | 2 |
| Supplier Device Package | 40-LFCSP-VQ (6x6) |