

Manufacturer: Analog Devices Inc.
Categories: RF Mixers
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 20-WQFN Exposed Pad, CSP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | 1.2GHz ~ 2.5GHz |
| RF Type | Cellular |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Gain | - |
| Current - Supply | 95mA |
| Secondary Attributes | Up Converter |
| Noise Figure | 8.3dB |
| Number of Mixers | 1 |
| Supplier Device Package | 20-LFCSP-WQ (5x5) |