

Manufacturer: Analog Devices Inc.
Categories: RF Mixers
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 20-WQFN Exposed Pad, CSP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | 1.2GHz ~ 2.5GHz |
| RF Type | Cellular |
| Voltage - Supply | 3.3V ~ 5V |
| Gain | 7.3dB |
| Current - Supply | 95mA |
| Secondary Attributes | Up Converter |
| Noise Figure | 8.3dB |
| Number of Mixers | 1 |
| Supplier Device Package | 20-LFCSP-WQ (5x5) |