

Manufacturer: Analog Devices Inc.
Categories: RF Mixers
Quality Control: Learn More
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | 400MHz ~ 1.2GHz |
| RF Type | Cellular, ISM |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Gain | 4.5dB |
| Current - Supply | 84mA |
| Secondary Attributes | Down Converter |
| Noise Figure | 10.5dB |
| Number of Mixers | 1 |
| Supplier Device Package | 16-LFCSP-VQ (3x3) |