

Manufacturer: Analog Devices Inc.
Categories: RF Mixers
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 20-LCC (J-Lead) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | 500MHz |
| RF Type | HF, VHF |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Gain | 0dB |
| Current - Supply | 125mA |
| Secondary Attributes | Down Converter |
| Noise Figure | 14dB |
| Number of Mixers | 1 |
| Supplier Device Package | 20-PLCC (9x9) |