

Manufacturer: Analog Devices Inc.
Categories: RF Demodulators
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173"", 4.40mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Demodulator |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Gain | 25.5dB |
| Noise Figure | 10.75dB |
| P1dB | -22dBm |
| LO Frequency | 100MHz ~ 2GHz |
| RF Frequency | 50MHz ~ 1GHz |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Current - Supply | 58 mA |