

Manufacturer: Analog Devices Inc.
Categories: RF Demodulators
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173"", 4.40mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Demodulator |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Gain | 39.5dB |
| Noise Figure | 11dB |
| P1dB | -30dBm |
| LO Frequency | 800MHz ~ 2.7GHz |
| RF Frequency | 800MHz ~ 2.7GHz |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Current - Supply | 80 mA |