

Manufacturer: Analog Devices Inc.
Categories: RF Amplifiers
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | TO-243AA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency | 20MHz ~ 1GHz |
| RF Type | General Purpose |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Gain | 16dB |
| Current - Supply | 97mA |
| Noise Figure | 3.2dB |
| P1dB | 18.9dBm |
| Test Frequency | 190MHz |
| Supplier Device Package | SOT-89-3 |