

Manufacturer: Analog Devices Inc.
Categories: Digital to Analog Converters (DAC)
Quality Control: Learn More
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | 24-CDIP (0.600"", 15.24mm) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | - |
| Reference Type | External |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply, Analog | ±11.4V ~ 16.5V |
| Voltage - Supply, Digital | ±11.4V ~ 16.5V |
| Settling Time | 400ns |
| Supplier Device Package | 24-SBCDIP |
| Architecture | Multiplying DAC |
| Number of D/A Converters | 1 |
| INL/DNL (LSB) | ±0.125, ±0.25 |
| Differential Output | No |
| Programmable | Not Verified |