

Manufacturer: Analog Devices Inc.
Categories: Digital Isolators
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 28-BSSOP (0.295"", 7.50mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | RS422, RS485 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Data Rate | 25Mbps |
| Technology | Magnetic Coupling |
| Voltage - Isolation | 5700Vrms |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 1/3 |
| Supplier Device Package | 28-SOIC-W-FP |
| Rise / Fall Time (Typ) | 4.5ns, 4.5ns |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | 250kV/µs |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | 25ns, 25ns |
| Isolated Power | Yes |
| Channel Type | Unidirectional |
| Pulse Width Distortion (Max) | - |
| Number of Channels | 4 |