

Manufacturer: Analog Devices Inc.
Categories: Accelerometers
Quality Control: Learn More
| Features | Selective Scale, Sleep Mode, Temperature Sensor |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 112-BBGA |
| Output Type | SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Digital |
| Axis | X, Y, Z |
| Acceleration Range | ±19g |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2.4V ~ 3.6V |
| Bandwidth | 1.6kHz (X,Y), 550Hz (Z) |
| Supplier Device Package | 112-PBGA (12x12) |
| Sensitivity (LSB/g) | 51.4 |
| Sensitivity (mV/g) | - |