

Manufacturer: Analog Devices Inc.
Categories: Accelerometers
Quality Control: Learn More
| Features | Adjustable Bandwidth, Temperature Sensor |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 12-BFLGA |
| Output Type | SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Digital |
| Axis | X, Y |
| Acceleration Range | ±1.7g |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.25V |
| Bandwidth | 1Hz ~ 2.25kHz |
| Supplier Device Package | 12-LGA (7.35x7.20) |
| Sensitivity (LSB/g) | 820 |
| Sensitivity (mV/g) | - |