MAX4832EUT33C-T
Banner
productimage
MAX4832EUT33C-T
IC REG LINEAR LDO 100MA
Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Categories: Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Quality Control: Learn More
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-23-6
Additional Information
Technical Details:
PackagingBulk
Package / CaseSOT-23-6
Output TypeFixed
Mounting TypeSurface Mount
Current - Output100mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Output ConfigurationPositive
Current - Quiescent (Iq)150 µA
Voltage - Input (Max)5.5V
Number of Regulators1
Supplier Device PackageSOT-23-6
Voltage - Output (Max)-
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Control FeaturesEnable, Error Flag, Soft Start
PSRR-
Voltage Dropout (Max)0.13V @ 100mA