

Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Categories: Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Output Type | Programmable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Output | 600mA, 300mA, 300mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Quiescent (Iq) | 1.95 mA |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Number of Regulators | 3 |
| Supplier Device Package | 16-TQFN (3x3) |
| Voltage - Output (Max) | 3.8V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |
| Control Features | Enable |
| PSRR | 70dB (10kHz) |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO) |