MAX15006CASA+T
Banner
productimage
MAX15006CASA+T
IC REG LINEAR POS ADJ 50MA 8SOIC
Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Categories: Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Quality Control: Learn More
Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX15006CASA-T is a positive adjustable linear voltage regulator with an output current capability of 50mA. This component features an ultra-low quiescent current of 15 µA and a maximum input voltage of 40V. The output voltage is adjustable from 1.8V up to 10V. The device offers a dropout voltage of 0.6V at 50mA and includes over-temperature and short-circuit protection. Its high power-supply rejection ratio (PSRR) of 66dB at 100Hz makes it suitable for noise-sensitive applications. The MAX15006CASA-T is supplied in an 8-SOIC-EP package for surface mounting and operates across a temperature range of -40°C to 125°C. This regulator is commonly utilized in industrial, automotive, and consumer electronics applications requiring precise voltage regulation.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / Case8-SOIC (0.154"", 3.90mm Width) Exposed Pad
Output TypeAdjustable
Mounting TypeSurface Mount
Current - Output50mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Output ConfigurationPositive
Current - Quiescent (Iq)15 µA
Voltage - Input (Max)40V
Number of Regulators1
Supplier Device Package8-SOIC-EP
Voltage - Output (Max)10V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V
Control Features-
PSRR66dB (100Hz)
Voltage Dropout (Max)0.6V @ 50mA