MAX15006CASA+
Banner
productimage
MAX15006CASA+
IC REG LINEAR POS ADJ 50MA 8SOIC
Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Categories: Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Quality Control: Learn More
Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX15006 is a positive, adjustable linear voltage regulator with a maximum output current of 50mA. This 8-SOIC-EP package component features a low quiescent current of 15 µA and a maximum input voltage of 40V. The output voltage is adjustable from 1.8V up to 10V, with a dropout voltage of 0.6V at maximum output current. Protection features include over-temperature and short-circuit capabilities, and a high power supply rejection ratio (PSRR) of 66dB at 100Hz. This device is suitable for applications in the automotive and industrial sectors.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTube
Package / Case8-SOIC (0.154"", 3.90mm Width) Exposed Pad
Output TypeAdjustable
Mounting TypeSurface Mount
Current - Output50mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Output ConfigurationPositive
Current - Quiescent (Iq)15 µA
Voltage - Input (Max)40V
Number of Regulators1
Supplier Device Package8-SOIC-EP
Voltage - Output (Max)10V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V
Control Features-
PSRR66dB (100Hz)
Voltage Dropout (Max)0.6V @ 50mA