MAX1947ETA18
Banner
productimage
MAX1947ETA18
IC REG BOOST 1.8V 273MA 8TDFN
Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Categories: DC DC Switching Regulators
Quality Control: Learn More
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 273mA 8-WDFN Exposed Pad
Additional Information
Technical Details:
PackagingBulk
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Output TypeFixed
Mounting TypeSurface Mount
Number of Outputs1
FunctionStep-Up
Current - Output273mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Output ConfigurationPositive
Frequency - SwitchingUp to 2MHz
Voltage - Input (Max)3.6V
TopologyBoost
Supplier Device Package8-TDFN-EP (3x3)
Synchronous RectifierYes
Voltage - Output (Max)-
Voltage - Input (Min)0.7V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V