MAX1928EUB18
Banner
productimage
MAX1928EUB18
IC REG BUCK 1.8V 800MA 10UMAX
Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Categories: DC DC Switching Regulators
Quality Control: Learn More
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.8V 1 Output 800mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118"", 3.00mm Width)
Additional Information
Technical Details:
PackagingBulk
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118"", 3.00mm Width)
Output TypeFixed
Mounting TypeSurface Mount
Number of Outputs1
FunctionStep-Down
Current - Output800mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Output ConfigurationPositive
Frequency - Switching1MHz
Voltage - Input (Max)5.5V
TopologyBuck
Supplier Device Package10-uMAX
Synchronous RectifierYes
Voltage - Output (Max)-
Voltage - Input (Min)2.6V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V