MAX1595EUA33
Banner
productimage
MAX1595EUA33
IC REG CHG PUMP 3.3V 125MA 8UMAX
Manufacturer: Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Categories: DC DC Switching Regulators
Quality Control: Learn More
Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 125mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118"", 3.00mm Width)
Additional Information
Technical Details:
PackagingBulk
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118"", 3.00mm Width)
Output TypeFixed
Mounting TypeSurface Mount
Number of Outputs1
FunctionStep-Up/Step-Down
Current - Output125mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Output ConfigurationPositive
Frequency - Switching1MHz
Voltage - Input (Max)5.5V
TopologyCharge Pump
Supplier Device Package8-µMAX
Synchronous RectifierNo
Voltage - Output (Max)-
Voltage - Input (Min)1.8V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V