PV60CASE
Banner
productimage
PV60CASE
60 Watt Portable Foldable Solar
Manufacturer: AIMS Power
Categories: Solar Cells
Quality Control: Learn More
Monocrystalline Solar Cell 60 W 23.7 V
Additional Information
Technical Details:
PackagingRetail Package
Package / CaseCells
Size / Dimension33.000"" L x 15.800"" W x 0.200"" H (838.20mm x 401.32mm x 5.08mm)
TypeMonocrystalline
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage @ Pmpp19.8 V
Current @ Pmpp3 A
Voltage - Open Circuit23.7 V
Current - Short Circuit (Isc)3.6 A
Power (Watts) - Max60 W