

Manufacturer: Abracon LLC
Categories: RF Antennas
Quality Control: Learn More
| Features | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency Range | 700MHz ~ 960MHz, 1.71GHz ~ 2.17GHz, 2.5GHz ~ 2.7GHz |
| Applications | 2G, 3G, 4G, GSM, LTE |
| Gain | -0.16dBi, -1.55dBi, 0.1dBi, 0.33dBi, 1.75dBi, 2.27dBi, 2.74dBi, 2.75dBi, 3.79dBi, 4.1dBi |
| Termination | Solder |
| Ingress Protection | - |
| Number of Bands | 3 |
| VSWR | 4 |
| Antenna Type | Chip |
| Height (Max) | 0.126"" (3.20mm) |
| Return Loss | - |
| Frequency Group | Wide Band |
| Frequency (Center/Band) | 830MHz, 1.94GHz, 2.6GHz |
| RF Family/Standard | Cellular |