

Manufacturer: Abracon LLC
Categories: RF Antennas
Quality Control: Learn More
| Features | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency Range | 824MHz ~ 960MHz, 2.4GHz ~ 2.5GHz |
| Applications | Bluetooth, ISM, LoRa, Sigfox, Wi-Fi, Zigbee™ |
| Gain | 0.08dBi, 0.84dBi, 1.18dBi, 2.2dBi, 2.61dBi |
| Termination | Solder |
| Ingress Protection | - |
| Number of Bands | 2 |
| VSWR | 3.5 |
| Antenna Type | Chip |
| Height (Max) | 0.197"" (5.00mm) |
| Return Loss | -5.27dB, -5.47dB, -6.92dB, -8.85dB, 9.44dB |
| Frequency Group | UHF (300MHz ~ 1GHz), UHF (2GHz ~ 3GHz) |
| Frequency (Center/Band) | 892MHz, 2.45GHz |
| RF Family/Standard | 802.15.4, Bluetooth, General ISM, WiFi |