

Manufacturer: Abracon LLC
Categories: RF Antennas
Quality Control: Learn More
| Features | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency Range | 910MHz ~ 925MHz |
| Applications | ISM, LoRa, Sigfox |
| Gain | 3.42dBi |
| Termination | Solder |
| Ingress Protection | - |
| Number of Bands | 1 |
| VSWR | 2 |
| Antenna Type | Chip |
| Height (Max) | 0.063"" (1.60mm) |
| Return Loss | - |
| Frequency Group | UHF (300MHz ~ 1GHz) |
| Frequency (Center/Band) | 915MHz |
| RF Family/Standard | General ISM |