

Manufacturer: Abracon LLC
Categories: RF Antennas
Quality Control: Learn More
| Features | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency Range | 1.55GHz ~ 2.7GHz |
| Applications | Bluetooth, GPS, WCDMA, WiMax™ |
| Gain | 2.98dBi |
| Termination | Solder |
| Ingress Protection | - |
| Number of Bands | 4 |
| VSWR | 3 |
| Antenna Type | Chip |
| Height (Max) | 0.047"" (1.20mm) |
| Return Loss | - |
| Frequency Group | Wide Band |
| Frequency (Center/Band) | 1.575GHz, 1.8GHz, 1.9GHz, 2.1GHz, 2.3GHz, 2.4GHz, 2.5GHz, 2.6GHz |
| RF Family/Standard | Bluetooth, Cellular, Navigation, WiFi |