

Manufacturer: Abracon LLC
Categories: RF Antennas
Quality Control: Learn More
| Features | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Frequency Range | 470MHz ~ 510MHz, 779MHz ~ 787MHz, 858MHz ~ 878MHz, 902MHz ~ 928MHz |
| Applications | WLAN |
| Gain | 3.28dBi |
| Termination | Solder |
| Ingress Protection | - |
| Number of Bands | 4 |
| VSWR | 3, 2, 2, 2 |
| Antenna Type | Chip |
| Height (Max) | 0.055"" (1.40mm) |
| Return Loss | - |
| Frequency Group | UHF (300MHz ~ 1GHz) |
| Frequency (Center/Band) | 490MHz, 783MHz, 868MHz, 915MHz |
| RF Family/Standard | WiFi |