ASTX-13-C-38.400MHZ-I15-T4
Banner
productimage
ASTX-13-C-38.400MHZ-I15-T4
XTAL OSC TCXO 38.4MHZ 1.8V CLP S
Quality Control: Learn More
Abracon LLC ASTX-13 series VCTCXO, part number ASTX-13-C-38-400MHZ-I15-T4, offers a precise 38.4 MHz frequency with a stability of ±1.5ppm over an industrial operating temperature range of -40°C to 85°C. This surface mount component utilizes a crystal as its base resonator and delivers a clipped sine wave output. It operates from a 1.8V supply, drawing a maximum of 2mA. The miniature 4-SMD, No Lead package, measuring 2.00mm x 1.60mm with a maximum seated height of 0.80mm, is supplied on tape and reel. This component is suitable for applications requiring tight frequency control in telecommunications, industrial automation, and consumer electronics.
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.079"" L x 0.063"" W (2.00mm x 1.60mm)
TypeVCTCXO
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency Stability±1.5ppm
Voltage - Supply1.8V
Ratings-
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)2mA
Height - Seated (Max)0.031"" (0.80mm)
Absolute Pull Range (APR)-
Frequency38.4 MHz