ASTX-13-C-38.400MHZ-I15-T
Banner
productimage
ASTX-13-C-38.400MHZ-I15-T
XTAL OSC TCXO 38.4MHZ 1.8V CLP S
Quality Control: Learn More
Abracon LLC ASTX-13 series Voltage Controlled Temperature Compensated Crystal Oscillator (VCTCXO) with part number ASTX-13-C-38-400MHZ-I15-T. This component operates at a frequency of 38.4 MHz with a frequency stability of ±1.5ppm over an operating temperature range of -40°C to 85°C. It features a clipped sine wave output and is supplied with a voltage of 1.8V. The ASTX-13 is housed in a 4-SMD, No Lead package with dimensions of 2.00mm x 1.60mm and a seated height of 0.80mm. The device consumes a maximum supply current of 2mA. This VCTCXO is suitable for applications in telecommunications, wireless infrastructure, and industrial control systems. It is provided in Tape & Reel packaging.
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.079"" L x 0.063"" W (2.00mm x 1.60mm)
TypeVCTCXO
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency Stability±1.5ppm
Voltage - Supply1.8V
Ratings-
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)2mA
Height - Seated (Max)0.031"" (0.80mm)
Absolute Pull Range (APR)-
Frequency38.4 MHz