ASEMPLV-100.000MHZ-LR-T
Banner
productimage
ASEMPLV-100.000MHZ-LR-T
MEMS OSC XO 100.0000MHZ LVDS SMD
Manufacturer: Abracon LLC
Categories: Oscillators
Quality Control: Learn More
Abracon LLC ASEMP, Pure Silicon™ series MEMS oscillator, part number ASEMPLV-100-000MHZ-LR-T. This 100 MHz XO (Standard) device features LVDS output and an Enable/Disable function. It operates over a voltage range of 2.25V to 3.6V with a maximum supply current of 35mA. The frequency stability is rated at ±25ppm. Manufactured with MEMS technology, this oscillator is housed in a 6-SMD, No Lead package with dimensions of 3.20mm x 2.50mm and a seated height of 0.90mm. Mounting is surface mount, and it is supplied on tape and reel. The operating temperature range is -40°C to 85°C. This component is suitable for applications in telecommunications, industrial control, and consumer electronics.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / Case6-SMD, No Lead
Size / Dimension0.126"" L x 0.098"" W (3.20mm x 2.50mm)
Mounting TypeSurface Mount
OutputLVDS
FunctionEnable/Disable
TypeXO (Standard)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency Stability±25ppm
Voltage - Supply2.25V ~ 3.6V
Ratings-
Current - Supply (Max)35mA
Height - Seated (Max)0.035"" (0.90mm)
Absolute Pull Range (APR)-
Frequency100 MHz