ASEMB-100.000MHZ-XY-T
Banner
productimage
ASEMB-100.000MHZ-XY-T
MEMS OSC XO 100.0000MHZ CMOS SMD
Manufacturer: Abracon LLC
Categories: Oscillators
Quality Control: Learn More
Abracon LLC ASEMB, Pure Silicon™ series 100 MHz MEMS XO oscillator, part number ASEMB-100-000MHZ-XY-T. This surface mount device operates from 1.8V to 3.3V with a maximum supply current of 16mA. Featuring a CMOS output and a frequency stability of ±10ppm, this oscillator offers a standby (power down) function. The 4-SMD, No Lead package measures 3.20mm x 2.50mm with a maximum seated height of 0.90mm. It is supplied on tape and reel. Applications include telecommunications, industrial control, and consumer electronics.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.126"" L x 0.098"" W (3.20mm x 2.50mm)
Mounting TypeSurface Mount
OutputCMOS
FunctionStandby (Power Down)
TypeXO (Standard)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency Stability±10ppm
Voltage - Supply1.8V ~ 3.3V
Ratings-
Current - Supply (Max)16mA
Height - Seated (Max)0.035"" (0.90mm)
Absolute Pull Range (APR)-
Frequency100 MHz