ASEMB-10.000MHZ-LY-T
Banner
productimage
ASEMB-10.000MHZ-LY-T
MEMS OSC XO 10.0000MHZ CMOS SMD
Manufacturer: Abracon LLC
Categories: Oscillators
Quality Control: Learn More
Abracon LLC ASEMB, Pure Silicon™ series MEMS oscillator, part number ASEMB-10-000MHZ-LY-T. This 10 MHz XO device features a CMOS output and operates from a 1.8V to 3.3V supply. Designed for surface mount application in a 4-SMD, No Lead package, it offers a frequency stability of ±10ppm and supports a standby function for power down. The component measures 3.20mm x 2.50mm with a maximum seated height of 0.90mm. It is supplied on tape and reel. Typical applications include industrial control, consumer electronics, and telecommunications infrastructure. The maximum supply current is 16mA, with an operating temperature range of -40°C to 85°C.
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.126"" L x 0.098"" W (3.20mm x 2.50mm)
Mounting TypeSurface Mount
OutputCMOS
FunctionStandby (Power Down)
TypeXO (Standard)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency Stability±10ppm
Voltage - Supply1.8V ~ 3.3V
Ratings-
Current - Supply (Max)16mA
Height - Seated (Max)0.035"" (0.90mm)
Absolute Pull Range (APR)-
Frequency10 MHz