ASDMB-100.000MHZ-XY-T
Banner
productimage
ASDMB-100.000MHZ-XY-T
MEMS OSC XO 100.0000MHZ LVCMOS
Manufacturer: Abracon LLC
Categories: Oscillators
Quality Control: Learn More
Abracon LLC ASDMB Series, Pure Silicon™ MEMS Oscillator, Part Number ASDMB-100-000MHZ-XY-T. This 100 MHz XO (Standard) oscillator features an LVCMOS output and operates from a 1.8V to 3.3V supply. It offers ±10ppm frequency stability over an operating temperature range of -40°C to 105°C. The component includes a Standby (Power Down) function. Housed in a 4-SMD, No Lead package with dimensions of 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) and a maximum seated height of 0.035" (0.90mm), this surface mount device has a maximum supply current of 16mA. The ASDMB-100-000MHZ-XY-T is suitable for applications in industrial, automotive, and telecommunications sectors. Packaging is provided on a Tape & Reel (TR).
Additional Information
Technical Details:
PackagingTape & Reel (TR)
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.098"" L x 0.079"" W (2.50mm x 2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
OutputLVCMOS
FunctionStandby (Power Down)
TypeXO (Standard)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency Stability±10ppm
Voltage - Supply1.8V ~ 3.3V
Ratings-
Current - Supply (Max)16mA
Height - Seated (Max)0.035"" (0.90mm)
Absolute Pull Range (APR)-
Frequency100 MHz