

Manufacturer: ABLIC Inc.
Categories: Digital to Analog Converters (DAC)
Quality Control: Learn More
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 68-VFQFN Exposed Pad |
| Output Type | Voltage or Current - Unbuffered |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | SPI |
| Reference Type | External |
| Operating Temperature | 0°C ~ 75°C |
| Voltage - Supply, Analog | 3V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V ~ 3.6V |
| Settling Time | - |
| Supplier Device Package | 68-QFN (10x10) |
| Architecture | - |
| Number of D/A Converters | 8 |
| INL/DNL (LSB) | ±3.5 (Max), ±2 (Max) |
| Differential Output | Yes |
| Programmable | Not Verified |